Leggyakoribb kérdések

Mikor kezdhetjük meg a babaúszást? 
3 hónap, bő 6 kiló

Mire lesz szükségünk a babauszi alkalmával? 
Vizipelenka, és abból is a mosható. Legalább két három törölköző. 

Mennyivel előtte etessem meg gyermekemet? 
Babádat az óra első pár percében baba masszázzsal fogod kényeztetni, bemelegiteni, majd azt követően a 45 perces órából a masszázst és a levezetést leszámitva egy 35 percen keresztül átmozgatjuk. 

Így óra kezdés előtt bő fél órával már ne etessük meg a babákat, hogy ne legyen kellemetlen számukra

Viszont a folyadék pótlás az óra után nagyon fontos, hisz ugyanúgy hőveszteséggel jár nekik is az "edzés", mint nekünk felnőtteknek

Kell e orvosi igazolás?
Szoktunk kérni, igen, de ha valamilyen oknál fogva nem megoldható, úgy abban az esetben minden szülő lelkiismeretére, felelősségére van bízva, hogy babáját behozza vízbe.

Mikor nem szabad babauszira menni?

Légúti és szív problémával SEMMIKÉPPEN SEM. Afta, herpesz, gombás fertőzés, idegen eredetű bőr problémával.

Babával mind a ketten bemehetünk e a vízbe, vagy csak az egyikünk? 

Mivel babádnak ez lesz az első alkalom, hihetetlen sok új környezeti hatás fogja érni. (Nagyobb, mélyebb vizes közeg; hangosabb akusztikájú tér; jóval több ember, baba, mint otthon a fürdőszobában )

Így azt szoktuk tanácsolni, hogy 1️ szülő jöjjön be a babával a vízbe.

Apa vagy anya csobbanjon babával?
Mivel többségében az anyukák vannak otthon a kicsivel, így ők maguk is úgy szoktak dönteni, hogy ez egy "baba-papa" élmény lesz, mely a kettőjük közötti kapcsolatot mélyíti, szorosabbá fűzi, ami nem jelenti azt, hogy az anyukák nem vehetnek részt ebben.

Bejöhet e más is megnézni gyermekemet?
Természetesen igen. Annyi kérésünk szokott lenni, hogy tiszta váltó papucsot hozzanak magukkal a látogatók. Illetve óra elején és az óra végén 10 percet tartózkodhatnak bent.

Milyen hőfokú a medence vize?
A medence vize 30 °C. Az ettől melegebb vízben sajnos a baktériumok is hamarabb kialakulnak, lappangnak, így a kicsik számára nem csak emiatt, hanem a mérhetetlen intenzív mozgás miatt is a legideálisabb. Otthon elő tudtok készülni, ha az úszást megelőző 3 napban mindig visszább vesztek a fürdővíz hőmérsékletéből.

Milyen időtartamú az óra?
Az órák 45 percesek.

Hogyan épül fel egy óra?
Sokan kérdezitek, hogy hogyan néz ki egy babaúszás óra. Nos a foglalkozás 45 perc, amelyből a bemelegítés kb. 10 perc, amikor is a vízben masszázst kapnak a babák.☺️ Ezután következi a fő rész, kb. 25-30 perc, amely során énekelünk, mondókázunk, minden izomcsoportot átmozgatunk imitált merülésekkel (a baba és a szülő igényeinek megfelelően merítjük csak a babát). Majd levezetés következik 5-10 percben, vagyis egy kis szabad játék. 

Mikor NEM ajánlott a babaúszás? 
A keringési, légzőszervi rendellenességben szenvedőknek sajnos mellőznie kell ezt a mozgásformát, fertőző, lázas állapot esetén pedig várjuk meg, míg teljesen meggyógyult a csöppség.

Minden más esetben várunk szeretettel!

Minden uszi után szárítsuk meg babánk, gyermekünk haját, fejbőrét és ami nagyon fontos a fülecskék szárazra törlése, hajszáritó segítségével szárazra fújása se maradjon ki.
A középfülgyulladás legtöbbször a felső légutak, az orrüreg vagy a garat megfázásos eredetű gyulladásának átterjedése a fülre a fülkürtön keresztül, mert ezen a járaton nemcsak a levegő, de a kihűlt és sérülékennyé vált nyálkahártyán a kórokozók is eljuthatnak a dobüregig.

 

Tudtad?

A babák természetes közege a víz, mely a méhen belüli élet nyugalmát, az őket egykor körülölelő, támogató közeg emlékét közvetíti gyermekeink felé.

A babák vizes közeghez való hozzászoktatása nem új keletű dolog. A vízparton, tenger mellett élő népek már születésüktől fogva megismertették gyermekeiket a vizes közeggel és rájöttek, hogy a víz a legsokoldalúbban ható, fejlesztő közeg, mely fizikai hatásai mellett, gyermekeink lelki és szellemi fejlődését is pozitívan befolyásolja.

A babaúszásra rendszeresen járó gyerekekben és szüleikben kb. a gyermek 2 éves korára kialakul az igény a folytatásra, az igazi úszásoktatásra. Sokan közülük 3 éves korukra már úsznak, víz biztosak, mely a szülőknek is biztonságot ad.

A vízben való mozgás egy korai koordinációs és ügyességi kihívás.
A gyermek egyensúly-érzékelése könnyedén fejlődhet a majdnem súlytalan állapotban. Mivel a baba fejlődésének e szakaszában a szárazföldön még nem képes a gravitáció ellenében ilyen jól mozogni, ezért a víz egy ideális közeg számára.

A babaúszásnak köszönhetően a baba lelki fejlődése pozitív irányba változhat és elősegítheti a baba-szülő közti bizalom elmélyülését.

Babaúszással megelőzhető az alvásprobléma.
Tudományos kísérletek kimutatták, hogy a babák mélyebben és nyugodtabban alszanak testi megterhelés után.

Megelőzhetőek és kezelhetőek a tanulási zavarok.
Sok-sok tanulási zavar (diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia) hátterében a korai szenzomotoros tevékenység (a környezetből érkező ingerek sorával szerzett tapasztalatok) hiánya áll.  Az ingerek a csecsemő mozgásos tapasztalatszerzései révén válnak tanulássá, így fejlődnek képességei (fizikai és mentális), amelyekre élete végéig szüksége lesz.

Az úszással jól kezelhetőek a visszamaradt csecsemőkori reflexek, fejlődik a gyerekek testsémája, testtudata, nagy- és finommozgásai, koordinációs képességei – összefoglalva fejlődnek tanulási képességei.

Elősegíti a mozgásfejlődést!
Sok gyereknél előfordul, hogy növekedésük idején a mozgásfejlődés fontos mozzanatai közül egyet vagy többet valamiért kihagytak (például nem kúsztak), vagy egy-egy szakasz csak rövid ideig tartott náluk. Ezek kimaradását azért kell utólag korrigálni, mert nélkülük a grafomotoros mozgások (rajzolás, írás), és sok mozgásra épülő mentális tevékenység, pl. az olvasás készsége is csorbát szenvedhet. Épp ezért a tanulási zavarok megelőzésében kulcsfontosságú feladata van a sokrétű mozgásfejlesztésnek, és az egyensúly-gyakorlatoknak, melyek növelik a koncentrációs képességet is. Ezek fejlesztését minden sportág támogatja, de ‼️az úszás kiemelten hasznos‼️ mozgásforma: a légzés és a kar- láb mozdulatok összehangolása fokozott koncentrációt igényel, és minden izmot megmozgat. A vízben végzett gyakorlatok más mozgásélményt biztosítanak, mint a szárazföldi mozgás. Mások a látási, hallási információk, a felhajtóerő miatt más a mozgás-kivitelezés. Szabadabb ízületi mozgást enged, könnyebb az izomtevékenység, más a tájékozódás, a tapintás, mint a szárazföldön, mindezeknek hála finomodik a koordináció, és javul az egyensúlyérzék is. Az úszás fejleszti a gyerekek motoros, értelmi képességeit, hatására a kicsik ügyesebbek, mozgásuk összehangolt lesz és bonyolult fizikai feladatok megoldására lesznek képesek.

Reflexek
A csecsemőkori reflexek egy része idővel kialszik, hogy helyüket más funkció vegye át. A reflexek kialvásának meghatározott, ha nem is teljesen pontos ideje van, ha ezen az időn túl is fennmarad, az viselkedési-és tanulási nehézségeket okozhat.

Amikor a központi idegrendszer már elég éretté válik, akkor ezek a reflexek feleslegessé válnak, sőt többségük már nem is lesz kiváltható.

Ezek a reflexek a mozgásfejlődést indítják be, nélkülözhetetlenek tehát a korai fejlődésben, de mindegyik csak egy meghatározott ideig hasznos.

Az időn túl fennmaradó reflexek akadályozzák a gyermek mozgáskoordinációját, és hátrányosan befolyásolják a viselkedését és a tanulási képességeit.

Mi is az a búvárreflex?

A búvárreflex lényege, hogy a baba nagyjából 7 hónapos koráig reflexszerűen elzárja külső orrnyílásait és a száját, ha az arcát víz éri, így nem tud vizet belélegezni. Az úszás által ez a reflex tovább megmarad, ennek azonban sok értelme nincsen, a “rendes” úszástanulásban kifejezetten akadályozó tényező lehet, de ezt egy következő posztban osztom meg Veletek.

Tény azonban, hogy az úszni tanuló kicsik nem fognak félni a víztől, nagyobb lesz a vízbiztonságuk, ami részben annak is köszönhető, hogy abban az időszakban, amíg még működött a búvárreflex, volt módjuk használni azt.

Viszont, mint minden reflexnek, ennek is le kell épülni, hogy helyébe egy másik léphessen, amely  fejlődésüket segíti.

 

Történelmi áttekintés

A babaúszás napunk felkapott divathulláma, mely pár évtizede hódít a világban. Vagy valami egészen más.

Cook kapitány 1778-ban fedezte fel a Hawaii szigetcsoportot,ahol meglepődve tapasztalta, hogy az újszülöttek hátukon fekve lebegnek a meleg áramlatokban és a lagúnákban. 

Igor Csarkovszkij, az egykori Szovjetunió területén tanulmányozta a csecsemők vízi viselkedést, viszont a nagy áttörést kislánya születése hozta el számára. 

Veta a hetedik hónapra született meg, alig nyomott többet egy kilónál. Nem sok reményt fűztek  a megmaradásához. Csarkovszkijnak megengedték az orvosok, hogy saját maga kezelje kislányát. 

Habozás nélkül egy meleg vízzel teli teknőbe süllyesztette a pici babát. Fejtámaszt barkácsolt neki, ami a víz fölött tartotta az orrát és a száját, nehogy megfulladjon. A gyermeket szinte állandóan meleg vízben tartotta, aki lassacskán elkezdett szopni. Anyja ezt a tevékenységet is a vízben folytatta a picivel, és megdöbbenve vette észre, hogy kislánya a víz alatt is folytatja a szopást, légzési zavarok nélkül. Ez úgy sikerülhetett neki, hogy gégéje automatikusan elzárta az utat a víz elől a tüdőben (búvár reflex) Vetából egy egészséges vízbarát kisbaba lett.Hat hónapos korában már nyugodtan üldögélt a víz alatt kis medencéje fenekén az orvosok nem kis ámulatára. A fiatal "csodadoktor" egymás után ért el szembetűnő eredményeket a koraszülöttekkel olyannyira, hogy híre Moszkván túlra is elért. Sereglettek hozzá az emberek. Nem csupán a reményvesztettek, hanem az újat kutatók, művészek, sportolók is.

A babaúszás és csecsemőúszás története Magyarországon

A magyar történet nem tekint vissza régmúltra, 1980-as években vetette meg lábát kicsiny országunkban. A ’80-as évek elején Rosenfelt Ildikó védőnő vett részt egy képzésen a Szovjetunióban, és hazatérve vízben is elkezdett csecsemőkkel foglalkozni. 

Majd 1987-ben Székesfehérváron Bánhegyi Gábor úszó szakedző kezdett saját gyermekein kísérletezni számos külföldi szakirodalom tanulmányozása után.

De elsőként uszodai keretek között Budafokon 1986-ban indult el csecsemőúszás Karsay Ferenc és dr. Gömöry Géza vezetésével, akik ma is folytatják ezt a munkát.

E hosszú-hosszú előkészítésnek igen pozitív következményeképp, mára szinte természetes, hogy az anyukák és apukák hetente legalább egyszer babaúszásra mennek csemetéjükkel, ahol egy önfeledt órát töltenek együtt.

Back To Top